- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 27 listopada 2019
Magazynier - jakie są jego obowiązki i ile zarabia?
Materiał partnera:
Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć magazynierzy? Jak wygląda praca na tym stanowisku? Te pytania zadają najczęściej osoby zainteresowane podjęciem pracy w sektorze logistycznym. Mimo że w każdym przedsiębiorstwie obowiązki mogą się od siebie nieco różnić, wśród podstawowych zadań można zazwyczaj wymienić przyjmowanie dostaw czy szykowanie towarów do wysyłki. Na co zatem powinni przygotować się kandydaci na magazynierów i jak kształtują się ich wynagrodzenia?

Według Barometru Zawodów magazynierzy jeszcze długo nie muszą martwić się o wakaty. Zgodnie z zamieszczonymi na stronie internetowej danymi, magazynier to zawód deficytowy - we wszystkich województwach występuje zwiększone zapotrzebowanie na osoby, które chciałyby podjąć pracę w branży logistycznej i odpowiadać m.in. za prawidłowy przepływ towarów.
Co zrobić, aby zostać magazynierem?
Aby móc podjąć pracę w branży logistycznej na stanowisku magazyniera, należy wyróżniać się zarówno odpowiednim wykształceniem, jak i konkretnymi kompetencjami miękkimi. Kandydaci aspirujący do tego zawodu powinni zatem mieć wykształcenie zawodowe lub przejść odpowiednie kursy przygotowawcze. Co więcej, dużym atutem przyszłych magazynierów będą uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych, a także prawo jazdy kat. B i C. Niezwykle istotne są również wspomniane wcześniej umiejętności miękkie - najważniejsze to: zdolność efektywnej pracy w zespole, komunikatywność, a także motywacja do pracy i zaangażowanie.
Co należy do obowiązków magazyniera?
Obowiązki magazynierów są mocno zróżnicowane. Charakter pracy uzależniony jest przede wszystkim od miejsca zatrudnienia - nieco inaczej będzie ona wyglądała w przedsiębiorstwach produkcyjnych (m.in. takich jak http://bridgestone-stargard.pl) czy profilowanych hurtowniach (np. kosmetycznych lub spożywczych). Jakie zadania mają zatem najczęściej magazynierzy?
- zarządzanie znajdującymi się w magazynie zasobami towarowymi,
- przyjmowanie towarów i ich rejestrowanie,
- dbanie o prawidłowe przechowywanie dóbr magazynowych,
- prowadzenie dokumentacji magazynowej,
- samodzielne organizowanie własnej pracy,
- obsługa urządzeń, takich jak np. wózki widłowe/podnośniki,
- inwentaryzacje,
- współpraca z dostawcami i kontrahentami biznesowymi.
Jak kształtują się zarobki w tym zawodzie?
Wysokość wynagrodzenia magazynierów uzależniona jest m.in. od:
- wielkości i charakteru przedsiębiorstwa, w którym zdecydowali się podjąć zatrudnienie,
- liczby przepracowanych lat,
- województwa i stopnia zapotrzebowania na fachowców w jego obrębie,
- wykształcenia.
Wyżej wymienione czynniki mają często decydujący wpływ na zarobki, a według portalu wynagrodzenia.pl mediana rynkowa na tym stanowisku wynosi 3 110 zł brutto. Warto również podkreślić, że coraz więcej firm oferuje zatrudnionym benefity. Z danych zamieszczonych na wcześniej wspomnianym portalu wynika, że najczęstszymi udogodnieniami, które proponują pracodawcy, są: ubezpieczenie na życie (22%), karnety sportowe (19%), imprezy integracyjne (18%).
***
Praca magazyniera, wbrew obiegowej opinii, to odpowiedzialna i wymagająca profesja. Osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą przestrzegać zasad i norm BHP, a także perfekcyjnie obsługiwać sprzęty i urządzenia znajdujące się w przestrzeni magazynowej. Warto również podkreślić, że dynamiczny rozwój sektora logistycznego to szansa na rozwój i awanse - magazynierzy mogą zatem liczyć na wyższe posady, zdobywając tym samym nowe kompetencje i pokonując kolejne szczeble kariery zawodowej.