- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 30 listopada 2020
Jak napisać CV, które nie trafi do kosza?
Materiał partnera:
Przygotowanie cv, które przyciągnie uwagę to nie lada zadanie. Wielu osobom wydaje się, że nie jest to wcale takie skomplikowane- wystarczy otworzyć plik tekstowy, wypisać wszystkie szkoły i miejsca pracy i gotowe. Nic bardziej mylnego! Jak napisać podanie o pracę, które zagwarantuje rozmowę? Czy jest to w ogóle możliwe?
Jak wyróżnić się z tłumu?
Do skrzynek osób, które zajmują się rekrutacją w danej firmie wpada dziennie od kilku do kilkuset cv. Nietrudno wyobrazić sobie ile czasu musi poświęcić rekruter, żeby wszystkie je przeczytać. Dlatego też nasz czas na zaprezentowanie się jest bardzo krótki. W praktyce wygląda to tak, że osoba, która otwiera cv ma tylko kilka sekund na "przejechanie" po nim wzrokiem w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Z tego powodu musimy postarać się, aby dokument, który wyślemy był przejrzysty i żeby szybko dało się na nim odszukać kluczowe kwestie. Nie ma tutaj miejsca na rozwlekłe elaboraty, ani rozpisywanie się na kilka stron o swoich osiągnięciach szkolnych. Dobre cv to takie, które mieści się na jednej stronie A4. Rekruter z pewnością nie będzie miał czasu, ani ochoty, aby przeglądać wielostronicowe dokumenty i spośród gąszczu informacji wybierać te najciekawsze. Postarajmy się zatem pisać zwięźle i prosto, krótkimi zdaniami.

Po pierwsze - wygląd
Bardzo istotną kwestią jest samo rozmieszczenie poszczególnych pozycji na stronie. Musimy zadbać o to, żeby informacje istotne, jak np. doświadczenie zawodowe były w miejscu, które rzuca się w oczy. Nie przesadzajmy z wielkością czcionki- musimy zmieścić tam sporo tekstu. Nie powinna być ona też zbyt mała- tekst nie będzie komfortowy do czytania. Istotnym elementem na naszym schemacie jest zdjęcie. Powinno być dość spore, oczywiście w granicach rozsądku. Ważne, żebyśmy wyglądali na nim profesjonalnie- powinniśmy być na jasnym tle, w odpowiednim ubiorze i z neutralnym wyrazem twarzy. Musi być dobrej jakości. Mimo, że rekruterzy nie zapraszają na rozmowy na podstawie zdjęcia, to jednak jest ono elementem zdecydowanie przyciągającym uwagę. Abyśmy mieli pewność, że nasz dokument wygląda dobrze warto rozważyć skorzystanie z takiego rozwiązania jak kreator Banana CV. Jest to specjalnie przygotowany schemat, do którego musimy wpisać tylko dane, a system wygeneruje profesjonalne cv. Generator taki jest bardzo intuicyjny i często darmowy. Warto skorzystać z takiej opcji, aby zaoszczędzić czas i mieć pewność, że podanie wygląda tak, jak powinno.

Tylko kluczowe informacje
Jeżeli mamy już nieco doświadczenia, musimy zdecydować, które pozycje są najważniejsze. Zastanówmy się, czy jeśli szukamy pracy jako analityk finansowy, warto w cv wpisywać naszą pierwszą pracę, jaką było roznoszenie ulotek 15 lat temu? Zdecydowanie nie, tak samo w liście motywacyjnym. Skoro mamy już jakiś bagaż doświadczeń, wpiszmy te miejsca pracy, w których faktycznie nauczyliśmy się czegoś, co może przydać się w nowym miejscu. Oczywiście inaczej ma się sprawa jeśli niedawno weszliśmy na rynek, bądź szukamy dopiero pierwszego zlecenia. Wtedy warto wpisać wszystko- po pierwsze zapełni to puste miejsca, które nie wyglądają dobrze. Po drugie pokaże potencjalnemu pracodawcy, że podejmowaliśmy jakieś działania będąc jeszcze na studiach czy w szkole. Dużo chętniej zatrudnia się osoby, które mają jakiekolwiek doświadczenie- nawet jeśli jest to podawanie posiłków w restauracji. Być może z tej pracy nie wynieśliśmy wiedzy merytorycznej, ale z pewnością nauczyliśmy się jak pracować w grupie oraz jak organizować samemu czas pracy. Każde doświadczenie może być przydatne.

Jak napisać list motywacyjny?
Dobrym pomysłem może być napisanie listu motywacyjnego. Dzisiaj niewiele osób decyduje się na taką opcję, więc jest to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi do podania. Tutaj możemy zdecydować się na dłuższe zdania i bardziej zawiłe formy. Powinniśmy opisać po krótce nasze doświadczenie, ale najważniejsze jest to, żeby opisać dlaczego chcemy pracować w danej firmie i jaką wartość możemy do niej wnieść. W liście skupmy się bardziej na tym dlaczego zdecydowaliśmy się złożyć podanie, dlaczego ogłoszenie o pracę przyciągnęło naszą uwagę oraz jakie są nasze mocne strony. Postarajmy się uwzględnić to, czego nie mogliśmy umieścić w cv. Z tego powodu nie kopiujmy słowo w słowo informacji - nie ma to najmniejszego sensu. List motywacyjny i cv powinny wzajemnie się uzupełniać, wtedy będą stanowiły najlepszy komplet.
Jeśli chcemy, aby podanie o pracę zostało rozpatrzone pozytywnie, warto zastosować się do powyższych wskazówek. Oczywiście nie zagwarantują one rozmowy o pracę, ale jeśli sumiennie się do nich zastosujemy, szanse zdecydowanie wzrosną. Każde cv powinno być napisany w sposób indywidualny, tak aby dobrze odzwierciedlało to, co możemy wnieść do danej firmy. Pozwoli to również wyróżnić się z tłumu. Jak widać, napisanie cv nie jest trudnym zadaniem. Natomiast jeżeli nie czujemy się w tej dziedzinie pewnie, warto skorzystać ze specjalnego narzędzia, jak np. kreator cv. Sprawi ono, że nasze podanie będzie unikalne i napisane w sposób profesjonalny.