- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 1 lipca 2021
Przedstawiciel handlowy - czym się zajmuje i jak zacząć?
Artykuł sponsorowany:
Elegancki, rozmowny, uprzejmy, ale i dążący do celu - tak widziany jest zawód przedstawiciela handlowego. Czym jednak tak naprawdę zajmuje się ta profesja? Jak można rozpocząć pracę na tym stanowisku? Jak kształtują się zarobki handlowca? I co najważniejsze - jakie predyspozycje trzeba mieć, aby odnaleźć się w tym zawodzie? Poniżej przybliżamy tajniki tego wyjątkowego fachu.

Przedstawiciel handlowy - jak zacząć?
Właściwie, aby zostać przedstawicielem handlowym, nie potrzeba szczególnego wykształcenia. Pracodawcy przychylniej patrzą na osoby po liceach lub technikach wyspecjalizowanych w handlu, jednak tak naprawdę przedstawicielem handlowym może zostać każdy. Ważniejszym elementem są predyspozycje, kultura osobista i tzw. kompetencje miękkie. Do nich należą m.in. kreatywność, dobra organizacja pracy, odporność na stres, komunikatywność czy asertywność. Wszystkie z tych cech są chętnie widziane w zawodzie handlowca.
Po zatrudnieniu pracodawca ma obowiązek wdrożyć nową osobę w obowiązki. Wtedy też przyszły przedstawiciel handlowy przechodzi różnorakie szkolenia, rozwija się w kierunku technik sprzedaży, dowiaduje się o sprzedawanym produkcie oraz specyfice branży.
Co robi przedstawiciel handlowy?
Na czym polega praca przedstawiciela handlowego? W jego zakres wchodzą rozmaite obowiązki: poza sprzedażą i promocją produktu, to nieustanna współpraca z ludźmi, nie tylko w swojej firmie, lecz także wśród klientów w formie B2B, czyli nasza firma z innymi przedsiębiorstwami, które sprzedają nasze produkty czy usługi oraz B2C - nasza firma z klientem detalicznym.
Na tym stanowisku przydadzą się również kompetencje twarde, czyli wasza baza wiedzy i umiejętności. Wśród nich znajdziecie m.in. języki obce, specjalistyczna wiedza, obsługa programów i urządzeń, a także zdolności do organizowania wydarzeń. I najważniejsze - prawo jazdy. Nieraz handlowiec ma w swojej opiece konkretne rejony naszego kraju, które regularnie powinien odwiedzać, aby utrzymywać kontakt z klientami lub dostarczać im nowości i wiedzę z zakresu produktu.
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?
Pensja handlowca zazwyczaj podzielona jest na dwie transze. Jedna stanowi podstawę, która wypłacana jest zawsze, niezależnie od wykonanego utargu. Druga to marża za obsługę i wykonane realizacje sprzedaży. Często druga transza wypłacana jest w formie premii. Od zaangażowania, pomysłów i uporu przedstawiciela zależy więc, jaką kwotę zobaczy na koniec rozliczanego miesiąca za swoje działania. Dodatkowym benefitem jest też możliwość korzystania z urządzeń służbowych przez cały czas, takich jak: telefon komórkowy, komputer czy samochód.
O tym, że popyt na profesję handlowca jest wciąż aktualny możecie zobaczyć na portalu GoWork w kategorii przedstawiciel handlowy. W zależności od branży, zarobki różnią się od siebie. Podobnie jest z regionami Polski - handlowiec pracujący w Warszawie może spodziewać się o wiele większej pensji niż ten działający w miasteczku na Lubelszczyźnie. Ponadto przy ustalonej kwocie wynagrodzenia mają znaczenie, poza wynikami, staż pracy i doświadczenie zawodowe konkretnej osoby.