Menu

Krótkie vademecum prawne, czyli wszystko co musisz wiedzieć o alimentach na dziecko

Materiał partnera:

Alimenty, to innymi słowy, świadczenia pieniężne przyznawane na dziecko. O ich wysokości oraz czasie trwania decyduje sąd w czasie postępowania alimentacyjnego. Jak powszechnie wiadomo, są one konsekwencją rozwodu. Obowiązek ten nakładany jest na rodzica, któremu nie przyznano władzy rodzicielskiej. Do kiedy są płacone alimenty i co sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu ich wysokości? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

01   rozwodznia.pl   link na stronę ZEW


Czym są alimenty i od czego zależy ich wysokość? Poznaj ważne kwestie



Alimenty zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to świadczenia pieniężne mające na celu zapewnienie dziecku godne życia poprzez spełnianie jego podstawowych potrzeb. Co więcej, prawo przewiduje, że alimenty nie muszą mieć jedynie formy pieniężnej. Wymienia się tutaj różnego rodzaju środki wychowawcze, których głównym celem jest właściwe zadbanie o rozwój fizyczny oraz umysłowy dziecka. Musisz mieć na uwadze, że w czasie postępowania alimentacyjnego sąd kieruje się głównie dobrem małoletniego dziecka. Dla prawidłowego rozwoju dziecko powinno mieć swobodny dostęp do pożywienia, opieki medycznej oraz edukacji. Nie bez znaczenia są również jego potrzeby związane z rozrywką, co wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny oraz społeczny. Odpowiedzmy sobie zatem na kluczowe pytanie - na jakiej podstawie ustalana jest wysokość alimentów? Musimy zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna zależna m.in. od sytuacji materialnej rodzica. Zgodnie z prawnymi założeniami podczas przyznawania alimentów należy kierować się zasadą równej stopy życiowej zarówno dziecka, jak i rodziców. Oznacza to, że standard życia małoletniego powinien być na takim samym poziomie jak jego rodziców.

Dziecko ukończyło 18 rok życia, co oznacza koniec alimentów? Nie do końca...



Kolejną ważną kwestią tuż obok wysokości alimentów jest czas trwania obowiązku alimentacyjnego. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że wraz z osiągnięciem pełnoletności konieczność świadczeń alimentacyjnych znika. Niestety z punktu prawnego sprawa nie wygląda tak prosto. Nawet jeśli dziecko skończy 18 lat, ale kontynuuje edukację i nie jest w stanie samo się utrzymać, rodzic dalej musi spełniać swój obowiązek alimentacyjny! Mówiąc w skrócie, alimenty obowiązują do czasu, kiedy dziecko nie zacznie uzyskiwać własnego dochodu. Oczywiście istnieją sytuacje pozwalające na uchylenie się od płacenia alimentów. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy pełnoletnie dziecko nie podejmuje żadnych działań przybliżających go do samodzielności zarobkowej. Nieco więcej na temat znajdziesz na stronie https://www.rozwodznia.pl/. Dowiesz się także, co zrobić, kiedy kwota przyznanych alimentów jest zbyt wysoka. Musisz mieć świadomość, że postępowania alimentacyjne nie należą do najłatwiejszych. Konieczna jest tutaj dokładna znajomość przepisów prawnych. Na szczęście nie musisz borykać się z tym sam! Skorzystaj z pomocy, jaką oferuje Chojka Kancelaria Adwokacka! Powierz swoją sprawę w ręce doświadczonych profesjonalistów!