Menu

Poznaj prawo pracy w Holandii

Materiał partnera:

Holandia jest narodem, który stawia prawa pracowników na pierwszym miejscu i rzadko jest podatny na jakikolwiek rodzaj wyzysku w pracy. Niemniej jednak warto znać swoje prawa.

prawopracywholandii


Holandia jest narodem, który stawia prawa pracowników na pierwszym miejscu i rzadko jest podatny na jakikolwiek rodzaj wyzysku w pracy. Niemniej jednak warto znać swoje prawa.

Czas pracy w Holandii



Pracownicy w Holandii, niezależnie od narodowości, mają zazwyczaj 40-godzinny tydzień pracy, choć może on zostać skrócony do 36 godzin. Jeśli ktoś pracuje w godzinach nadliczbowych, jest to zazwyczaj nagradzane wyższym wynagrodzeniem (150% normalnej stawki) lub, czasami, dodatkowym czasem wolnym. Zgodnie z prawem pracy dzień roboczy, łącznie z nadgodzinami, nie może trwać dłużej niż 12 godzin, a ramy czasowe tygodnia nie powinny przekraczać 60 godzin. Wszyscy pracownicy mają prawo do minimum 11 godzin odpoczynku pomiędzy zmianami, choć może to być zmniejszone do 8 godzin raz w tygodniu. Pracownicy muszą mieć minimum 36 godzin odpoczynku w tygodniu, a w przypadku pracy w nocy maksymalna ilość godzin dozwolonych w tygodniu wynosi 40. Od tego nie ma miejsca na wyjątki. Po każdej zmianie pracownik powinien otrzymać co najmniej 14 godzin odpoczynku, a po trzech nocnych zmianach obowiązkowy odpoczynek powinien wynosić minimum 46 godzin.

Dni wolne od pracy w Holandii



Holandia, podobnie jak wiele innych krajów, posiada kodeks pracy, który określa dni, w których pracownicy nie muszą iść do pracy. Te dni to zarówno święta państwowe, jak i religijne. Lista dni obejmuje: Nowy Rok, Wielki Piątek, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 30 kwietnia (urodziny królowej), 5 maja (Dzień Wyzwolenia), 9 maja (Wniebowstąpienie), maj lub czerwiec (pierwszy i drugi dzień Zielonych Świątek), 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 25 i 26 grudnia.

Urlop wypoczynkowy w Holandii



Przedsiębiorstwa lub całe branże często mają zawarte z pracownikami układy zbiorowe, które obowiązują wszystkich w danym zakładzie lub branży. Umowy te zazwyczaj określają ilość płatnego urlopu, do którego pracownik jest uprawniony, a w Holandii wynosi on zazwyczaj od 20 do 30 dni rocznie, w zależności od wieku i stażu pracy danej osoby. Ogólna zasada mówi, że ilość dni urlopu to czterokrotność liczby dni przepracowanych w tygodniu, a więc 4x5=20 dni. Jeśli pracownik pracuje w tym samym miejscu krócej niż rok, otrzymuje niższy wymiar urlopu (po trzech miesiącach pracy jedna czwarta regularnego wymiaru, i tak dalej). Podobnie pracownicy zatrudnieni na pół etatu otrzymują mniejszą ilość dni urlopowych (połowa za pół etatu, i tak dalej). Za zgodą pracodawcy możliwe jest wzięcie urlopu wcześniej w roku, niż się do tego uprawnia.

Urlop macierzyński w Holandii



Jeśli mieszkasz w Holandii od jakiegoś czasu i planujesz urodzić w tym kraju dziecko, powinnaś wiedzieć, że przysługuje Ci 16 tygodni urlopu macierzyńskiego. Urlop można rozpocząć 6 tygodni przed spodziewanym terminem porodu, ale nie później niż 4 tygodnie przed. Co najmniej 10 tygodni musi przypadać po urodzeniu dziecka. Jeśli poród zostanie przełożony, kobieta może wziąć do dwóch dodatkowych tygodni urlopu, nawet jeśli przestała pracować 6 tygodni wcześniej. Oboje rodzice mają prawo do urlopu macierzyńskiego na każde dziecko, który często jest bezpłatny, chyba że układ zbiorowy pracy stanowi inaczej. Składając wniosek o urlop macierzyński, należy również dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę. Dodatkowo ustawa o pracy i opiece gwarantuje maksymalnie 10 dni opieki nad chorym dzieckiem dla obojga rodziców, podobnie jest w przypadku adopcji.

Więcej na temat prawa pracy w Holandii znajdziesz na https://www.globelus.pl/prawo-pracy-w-holandii-poznaj-swoje-prawa