Filtry

Legalna praca za granicą - na co zwracać uwagę w ogłoszeniach?

Materiał partnera:

Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych są w naszym kraju popularne od dawna. Najpowszechniejszymi kierunkami są przede wszystkim Niemcy lub Norwegia, ale wiele osób decyduje się na pracę także w innych, nawet bardzo odległych państwach. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na zatrudnienie we Francji, czy w USA, zawsze należy dokładnie weryfikować ogłoszenia o pracy dla Polaków. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że atrakcyjna oferta okazuje się czymś zupełnie innym, gdy już dotrzemy na miejsce.

pixabay.com


Oferty pracy, które powinny wzbudzić niepokój



Niektóre osoby zainteresowane pracą dla mężczyzny lub kobiety za granicą, zwłaszcza poszukujące takiego zatrudnienia po raz pierwszy, szukają ofert na własną rękę. Jest to możliwe, ale bardzo czasochłonne, a zwykle też problematyczne. Często przeszkodą okazuje się bowiem słaba znajomość języka obcego czy prawa obowiązującego w danym kraju. Znacznie szybszym, wygodniejszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. W tym przypadku również należy jednak zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić wiarygodność ogłoszenia oraz samej firmy.

Przede wszystkim niepokój powinny wzbudzić:

  • zaskakująco wysokie zarobki w stosunku do stawek rynkowych,
  • podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania,
  • udział w płatnym szkoleniu albo założenie działalności jako warunek zatrudnienia,
  • niepełne informacje na temat pracodawcy - np. brak adresu, podany jedynie numer telefonu (zwłaszcza komórkowy).


Warto również zwrócić uwagę na ewentualne informacje o minimalnym zakresie obowiązków bądź niewielkie wymagania dot. doświadczenia lub kwalifikacji (albo zupełny ich brak). Nie muszą one jednoznacznie sygnalizować nieuczciwej agencji (pojawiają się choćby przy legalnych, prostych pracach fizycznych), ale gdy są obecne, należy zweryfikować rzetelność ogłoszeniodawcy.

Weryfikacja agencji zatrudnienia



Zweryfikowanie ogłoszenia to ważny, ale niejedyny etap zadbania o bezpieczną, legalną pracę za granicą. Nawet jeśli oferta nie wzbudza podejrzeń, zawsze należy sprawdzić też agencję zatrudnienia. Przede wszystkim trzeba poszukać w internecie, na forach oraz w social mediach opinii o firmie, których powinno być wiele, w zdecydowanej większości pozytywnych. Ponadto każda osoba zainteresowana pracą za granicą powinna zapoznać się ze stroną internetową agencji i kompletnością jej danych kontaktowych - jeśli nie podano adresu lub agencja w ogóle nie ma witryny, jest to poważny sygnał ostrzegawczy. Koniecznym krokiem zawsze musi być też zweryfikowanie, czy firma znajduje się w rejestrze agencji zatrudnienia KRAZ.

Ostrożność należy zachować także podczas kontaktowania się z agencją, która wydaje się godna zaufania. Potencjalnych sygnałów alarmujących jest wiele, od braku weryfikacji umiejętności potrzebnych do pracy, przez propozycję spotkania w miejscu publicznym zamiast w siedzibie firmy, po podpisanie dokumentów dopiero po wyjeździe za granicę. Aby uniknąć takich sytuacji, a tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy współpracować wyłącznie ze sprawdzonymi agencjami. Do takich należy zaś ATERIMA WORK, oferująca pracę we Francji dla Polaków, a także inne propozycje legalnego zatrudnienia za granicą, współpracująca zarazem ze Stowarzyszeniem PoMOC pomagającym ofiarom handlu ludźmi.