- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 27 lutego 2023
Biurko - miejsce liczące 21 000 bakterii, wirusów oraz grzybów
Materiał partnera:
Już rozpoczynając standardowy dzień pracy najprawdopodobniej dotkniemy wszystkich najbrudniejszych elementów, jakie możemy napotkać w przestrzeni biurowej. Wejście do pracy, winda, klamka od głównych drzwi prowadzących do biura, odpalenie sprzętu, skorzystanie z ogólnodostępnej maszyny do kawy...można wymieniać w nieskończoność, aż do finalnego rozpoczęcia pracy przy biurku. To właśnie ono stanowi apogeum bakterii - bakteriolodzy wskazują, że biurka zawierają średnio 400 razy więcej bakterii niż deska toalety. Oznacza to, że siadając do pracy bezpośrednio narażamy swoje zdrowie! Czasem nie wystarczy jedynie przetrzeć biurka mokrą ściereczką do czyszczenia. Gdybyśmy mieli pozbyć się wszystkich bakterii i zaprzestać ich produkowania, najprawdopodobniej musielibyśmy zmienić dotychczasowe miejsce pracy. Wbrew pozorom, biura to miejsca szczególnie zagrażające zdrowiu pracowników - zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę części wspólne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli sposoby na walkę z bakteriami
Bakterie w biurach najchętniej osiedlają się na przedmiotach wielorazowego użytku. Oprócz wcześniej wspomnianego biurka, można je spotkać między innymi na długopisach używanych przez wiele osób, teczkach czy dokumentach przekazywanych z rąk do rąk. Największym nośnikiem bakterii są jednak pracownicy i klienci odwiedzający biuro, dlatego tak ważne jest dbanie o własną higienę i zachowanie porządku w miejscu pracy. Ważne jest tu podejście pracodawcy i zadbanie o odpowiednie wyposażenie nowoczesnego biura. Pracownikom, którzy są odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z klientem poprzez rozmowę w cztery oczy, powinno się zapewnić osłony z pleksi. Chronią one rozmówców przed wymianą bakterii, zwiększając ich komfort prowadzenia rozmowy. Takie rozwiązania stosowane są zazwyczaj w biurach instytucji urzędowych, przez które codziennie przewijają się setki osób; osłony z pleksi minimalizują ryzyko zakażenia, dzięki czemu w żaden sposób nie dojdzie do obniżenia jakości pracy wykonywanej przez osobę zatrudnioną na danym stanowisku. Osłony z pleksi oferuje między innymi Omega System. Na stronie internetowej firmy, https://www.zabudowa.info.pl/oslony-z-pleksi/, każdy może zapoznać się z różnymi rodzajami osłon czy przegród wykonanych z wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne materiału. Jednak nie tylko bakterie stanowią zagrożenie dla pracowników - czasem mogą nim być klienci. W wielu sytuacjach szyba z pleksi może uratować przed aktami przemocy względem personelu.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru osłony z pleksi?
Przed podjęciem decyzji o wyborze osłony z pleksi, warto zwrócić uwagę na wymiary szyby, a także jej grubość. Jednym z czynników, na który koniecznie należy baczyć jest sposób montażu osłony; wyróżnia się kilka typów tego rodzaju zabezpieczenia:
- osłony stawiane na biurku lub ladzie
- wiszące osłony z pleksi
- mobilne osłony z pleksi
- lekkie przegrody montowane między stanowiskami
Osłony z pleksi warto stosować tam, gdzie istnieje duże ryzyko zakażenia drobnoustrojami; wybierając osłonę powinno dostosować ją zwłaszcza pod względem konstrukcyjnym do warunków stricte montażowych, obowiązujących na danym stanowisku pracy. Poprawa komfortu pracowników z pewnością przełoży się na efekty wykonywanych przez nich obowiązków. Współcześnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do środków bezpieczeństwa zapobiegającym rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Osłony z pleksi są jednymi z nich - postaw na bezpieczeństwo, bowiem zdrowie jest czymś, czego nie da się zakupić.