- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 30 listopada 2022
Jak zostać operatorem żurawia wieżowego?
Materiał partnera:
Praca operatora żurawia wieżowego wymaga odpowiedniego przygotowania i zdobycia kwalifikacji. Jest to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę na żurawiu wieżowym.

Jak wygląda praca operatora żurawia wieżowego?
Operatorzy dźwigów są odpowiedzialni za obsługę maszyny budowlanej nazywanej potocznie żurawiem. Żuraw wieżowy umożliwia przenoszenie, ustawianie i łączenie materiałów budowlanych lub gotowych konstrukcji. Jest on największą maszyną roboczą.
Jest to praca odpowiedzialna i zarazem wymagająca, ponieważ taki pracownik jest mocno narażony na czynniki atmosferyczne. Operator żurawia wieżowego może podjąć pracę na placach budowy, w zakładach przemysłowych czy na placach składowych drewna lub kolei. Wszystko to po ukończeniu odpowiedniego kursu.
Czy do pracy na stanowisku operatora żurawia wieżowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?
Kurs, który przyznaje operatorom dźwigów uprawnienia, jest kluczowym wymogiem, aby dostać się na takie stanowisko pracy. Zaświadczenie kwalifikacyjne wydaje Urząd Dozoru Technicznego, na 5 lat. Po tym czasie należy uprawnienia przedłużyć składając specjalny wniosek do jednostki UDT.
Aby zacząć pracę na stanowisku operatora żurawia wieżowego nie potrzeba studiów. Wystarczy sam kurs i zdanie egzaminów.

Operator dźwigu - jak przebiega kurs?
Aby dostać się do pracy jako operator dźwigu, trzeba ukończyć kurs operatora żurawi wieżowych i pozytywnie zdać egzamin Urzędu Dozoru Technicznego. Szkolenie na operatora żurawia wieżowego można rozpocząć, jeśli ma się ukończone 18 lat. Należy najpierw uzyskać pozytywne orzeczenie lekarskie o zdolności do obsługi urządzeń transportu bliskiego.
Kurs dźwigowego składa się z teorii oraz praktyki. Podczas teorii kursanci poznają zagadnienia z zakresu:
- budowy żurawi wieżowych,
- charakterystyki dźwigów,
- typów ładunków,
- BHP,
- obowiązków operatora żurawia wieżowego,
- przepisów dozoru technicznego.
Część praktyczna polega na ćwiczeniach na prawdziwym dźwigu i obejmuje jego obsługę, zabezpieczenie, współpracę z hakowymi oraz wyposażenie (elektryczne, pneumatyczne, mechaniczne, hydrauliczne).
Szkolenie trwa łącznie 3 dni, w tym 13,5 godzin teorii oraz 10 godzin praktyki.
Jak przebiega egzamin na operatora żurawia wieżowego?
Egzamin na dźwigowego ma miejsce przed komisją powołaną przez dyrektora UDT. Część teoretyczna odbywa się pisemnie i aby ją zaliczyć, należy odpowiedzieć prawidłowo na minimum 11 z 15 pytań. Dopiero po pozytywnym zakończeniu tej części można przystąpić do egzaminu praktycznego.
Egzaminator zadaje na początku jedno pytanie z obsługi żurawia wieżowego, a następnie kursant jest dopuszczony do praktyki na żurawiu.
Jak wybrać miejsce do odbycia kursu na operatora żurawia wieżowego?
Kurs dźwigowego realizowany jest zgodnie ze specjalnie napisanym programem szkoleniowym. Wybierając ośrodek szkoleniowy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na posiadanie żurawi na jego terenie. Dzięki temu kursant może w pełni skupić się na ćwiczeniach praktycznych bez stresu, że za chwilę będzie musiał zejść z maszyny.

Ważne jest także wykwalifikowanie kadry szkoleniowej. Znaleźć taką można w Akademii Operatora we Wrocławiu. Wykładowcy posiadają tam komplet uprawnień związanych z obsługą żurawi. Oprócz tego, w przypadku braku możliwości uczestniczenia w części teoretycznej, można wziąć udział w zajęciach zdalnych.
Jeśli kurs jest organizowany przez firmę dla pracowników, to warto zorientować się w możliwości szkolenia w siedzibie firmy.