- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 25 stycznia 2023
5 sposobów na obniżenie kosztów kredytu
Materiał partnera:
W dobie zwiększających się kosztów życia, wysokich stóp procentowych i kryzysu szukamy oszczędności w wielu dziedzinach życia. Mało kto wie, że w dalszym ciągu możliwe jest obniżenie oprocentowania kredytu. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na inne wydatki i odciążyć domowy budżet.

Czy możliwe jest obniżenie kosztów kredytów?
Koszty kredytu zależne są od wielu czynników jak np. dodatkowe produkty, czy ubezpieczenia. Niektóre z warunków umowy można również negocjować, co sprawi że po obniżeniu oprocentowania w naszym portfelu znajdzie się szybka gotówka do wydania na inne cele (zobacz ofertę na stronie: https://www.extraportfel.pl/pozyczki-dla-zadluzonych/szybka-gotowka-dla-zadluzonych). W przypadku kredytów hipotecznych do głównych elementów wpływających na oprocentowanie należą:
- stopa referencyjna NBP,
- wycena nieruchomości,
- dodatkowe ubezpieczenia,
- produkty dodatkowe jak np. karta kredytowa,
- ocena w BIK.
Jeżeli którykolwiek z wyżej wymienionych elementów uległ zmianie można negocjować warunki umowy. W wielu przypadkach może okazać się to bardzo korzystne dla klienta.
5 najlepszych sposobów na obniżenie kosztów kredytu
Poniżej prezentujemy pięć najlepszych sposobów na obniżenie kosztów kredytu. Należy wziąć pod uwagę, że metody te mogą działać przy wszystkich pożyczkach.
1. Zadbaj o wysoki ranking w BIK - jeśli kiedykolwiek brałeś w Polsce kredyt to prawdopodobnie znajdujesz się w bazie BIK. Prawie każda pożyczka online, jak również pożyczka brana w placówce banku jest odnotowywana na naszym koncie. Biuro Informacji Kredytowej tworzy na podstawie zebranych informacji naszą ocenę. Instytucje finansowe z kolei na podstawie oceny BIK szacują naszą wiarygodność i ustalają oprocentowanie dla udzielanego kredytu.
2. Wybierz najlepszą ofertę - z pozoru może wydawać się, że kilka procent nie robi dużej różnicy w kwocie jaką należy oddać instytucji finansowej. Jednak magia procentu składanego działa w tym przypadku niekorzystnie dla klienta. Nawet niewielka zmiana oprocentowania, może w perspektywie kilku lat dać tysiące złotych straty.
3. Skróć termin spłaty kredytu - podobnie jak z oprocentowaniem. Krótszy kredyt będzie miał naliczane odsetki przez mniejszą ilość lat, co sprawi, że w długim terminie raty będą wyższe ale marża całkowita niższa.
4. Skonsoliduj kredyty - jeśli posiadamy niekorzystnie oprocentowane kredyty, warto przy zawieraniu nowej umowy pożyczkowej skonsolidować je w jedną całość, pozwoli to zaoszczędzić nie tyko na obniżeniu marży ale również na rezygnacji z podwójnych produktów dodatkowych.
5. Nadpłacaj pożyczki - nadpłacanie kredytu czy to ze skróceniem okresu kredytowania, czy ze zmniejszeniem raty zawsze obniża całkowite koszty jakie musimy ponieść. Warto szukać różnych możliwości jak np. gotówka online. Jeśli będzie ona korzystniej oprocentowana od naszych dotychczasowych zobowiązań, możemy użyć jej do nadpłaty istniejących pożyczek.