- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 18 lutego 2022
Czy staż pracy ma dla banku znaczenie?
Materiał partnera:
W dzisiejszych czasach niewiele osób może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. W większości przypadków konieczne jest staranie się o kredyt hipoteczny. Przed złożeniem wniosku warto jednak przeanalizować swoją sytuację, a dopiero później poznać i ocenić zdolność kredytową. Trzeba mieć świadomość, że ograniczenie wysokości udzielonego kredytu jest bezpośrednio związane z formą naszego zatrudnienia. Nie podpiszemy prawdopodobnie żadnej umowy kredytowej na kredyt hipoteczny, jeśli nie będziemy mogli wykazać stabilnego zatrudnienia. Przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego najlepsza będzie umowa o pracę podpisana na czas nieokreślony. Umowa na krótki okres czasu lub umowa zlecenie nie będą wystarczające.

Kredyt a praca, czyli wpływ rodzaju zatrudnienia na zdolność kredytową
Życie pisze różne scenariusze, a utrata pracy może przytrafić się każdemu. Zdarza się, że czasami niespodziewanie zmieniamy pracę lub formę naszego zatrudnienia. Właśnie wtedy pojawia się pytanie, czy kredyt po 1 miesiącu pracy jest możliwy? Wbrew pozorom mogłoby się wydawać, że decyzja będzie odmowna. Jednak tak naprawdę, na to, czy otrzymamy kredyt hipoteczny, wpływa czas trwania naszej umowy. Dla kredytodawcy właśnie to się liczy. Umowa bezterminowa, czyli taka na czas nieokreślony, przybliża nas do kredytu hipotecznego. Jeśli inne czynniki budujące zdolność kredytową nie zwiodą, możemy liczyć na to, że nasza zdolność kredytowa będzie satysfakcjonująca i zakończy się zakupem nieruchomości. Jeśli z kolei nasza umowa zawarta jest na czas określony, to powinniśmy się wstrzymać i nie składać wniosku o kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny a zmiana pracy? Taka sytuacja wcale nie przekreśla naszych możliwości. Warto poczytać o zaciąganiu kredytu hipotecznego i poznać różne możliwości. Aby być w pełni zadowolonym i nie popełnić żadnego błędu, warto porównać różne oferty kredytów dostępnych na stronie https://kredytowo.org/.
Co wpływa na naszą zdolność kredytową?
Na naszą zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników. Z pewnością jest to wysokość i źródło dochodów pochodzących od obecnego pracodawcy. Nie mniej istotne jest stanowisko, na którym pracujemy, a w przypadku umowy podpisanej z pracodawcą, jej rodzaj i czas trwania. Bez względu na to, czy interesuje nas kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, bank poddaje analizie wiele aspektów. Przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę wiek osób zaciągających zobowiązanie, ich aktualne obciążenia i zobowiązania, a także historię kredytową i potwierdzenie regularnego spłacania rat budujące wiarygodność kredytową. Nie bez znaczenia jest również wysokość kredytu, o który się ubiegamy, a także okres spłaty zobowiązania. Może zdarzyć się tak, iż ostatecznie otrzymamy niższą kwotę, niż pierwotnie zakładaliśmy lub czas spłaty będzie krótszy. Czynnikiem, który wpływa na naszą zdolność kredytową, jest także wielkość naszej rodziny, a więc liczba osób na utrzymaniu.
Czy możemy poprawić swoją zdolność kredytową?
Jeśli mamy świadomość, jakie aspekty wpływają na zdolność kredytową, możemy w jakimś zakresie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu. Oczywiste jest, że nie na wszystko mamy wpływ. Są takie aspekty, gdzie sama dobra wola nie wystarczy. Warto jednak patrzeć do przodu, planować i przewidywać. Jeśli mamy zamiar starać się o kredyt, warto od razu szukać pracy gwarantującej umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Jeśli aktualne miejsce pracy nam tego nie gwarantuje trzeba pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Sytuacja zawodowa to niejedyna rzecz, na którą mamy wpływ. Przymierzając się do decyzji kredytowej warto przeanalizować swoje zobowiązania finansowe. Te, które jesteśmy w stanie spłacić w całości, powinniśmy zakończyć. Warto pamiętać, że pozytywna historia kredytowa będzie dodatkowym plusem.