- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 3 sierpnia 2021
Jak skutecznie rekrutować pracowników z branży IT?
Materiał partnera:
Postępująca digitalizacja sprawia, że popyt na specjalistów z branży IT nie słabnie. Programiści, analitycy, architekci IT i testerzy znajdują zatrudnienie w wielu branżach m.in. finansowej, marketingowej, edukacyjnej, doradczej, rozrywkowej, produkcyjnej, energetycznej, administracyjnej czy turystycznej. Jak wygląda rekrutacja pracowników IT? Podpowiadamy, jak znaleźć najlepszych kandydatów.

Specjalista IT, czyli kto?
Specjalista IT to osoba, która nadzoruje pracę systemów komputerowych w danej organizacji. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią programiści (pracujący na takich stanowiskach jak front-end developer, back-end developer czy web developer). Na kolejnych miejscach plasują się QA testerzy, administratorzy DevOps, analitycy i architekci IT oraz product ownerzy. Najpopularniejszymi językami programowania wykorzystywanymi przez specjalistów IT są: JavaScript, HTML/CSS, SQL i Java. Na kolejnych miejscach zaś plasują się: TypeScript, Python, C#, C++ i PHP.
Na czym polega trudność w przeprowadzaniu rekrutacji specjalistów IT?
Specjaliści z branży IT doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne w XXI wieku są ich umiejętności. Choć coraz więcej osób rozpoczyna karierę w tej branży, rynek wciąż się nie nasycił, więc specjaliści IT są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Szukają pracodawców, którzy oferują nie tylko stabilność zatrudnienia, ale także możliwości rozwoju. Branża IT dynamicznie się zmienia. Osoby, które chcą pozostać konkurencyjne, muszą więc nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Oczekują, że pracodawca zapewni im taką możliwość.
Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację specjalistów IT?
1. Poznaj najważniejsze pojęcia z branży
Jednym z największych wyzwań stojących przed rekruterami jest konieczność zdobycia podstawowej wiedzy o branży IT. Od tego zależy, czy osoba rekrutująca będzie w stanie zadać odpowiednie pytania i będzie wiedziała, na co zwrócić uwagę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Nie wszyscy managerowie działów HR czy właściciele przedsiębiorstw, posiadają taką wiedzę. Dlatego wiele osób decyduje się na powierzenie działań rekrutacyjnych profesjonalnej agencji, która zatrudnia specjalistów doskonale obeznanych z rynkiem pracy (także w branży IT) i posiadających własne bazy danych ułatwiające dotarcie do najlepszych kandydatów.
2. Zapoznaj się z oczekiwaniami kandydatów
Przed rozpoczęciem czynności jaką jest rekrutacja pracowników IT warto więc poznać branżę IT od podszewki. Jakie formy zatrudnienia są najbardziej atrakcyjne? Umowa o pracę, a może B2B? Czy obowiązki pozwalają na całkowitą lub częściową pracę zdalną?
Otwarcie się na pracowników zdalnych oznacza możliwość rekrutacji kandydatów z innych regionów kraju. Jakie zarobki będą atrakcyjne dla programisty, a jakie dla analityka IT? W ogłoszeniu warto zamieścić widełki płacowe, które są ważną informacją dla potencjalnych kandydatów.
3. Doświadczenie jest ważne, ale…
…nie zawsze jest potwierdzeniem umiejętności kandydata. Pracownik z sześcioletnim stażem nie musi być lepszy od osoby, która w CV może pochwalić się dwu- lub trzyletnim doświadczeniem w branży. Jeżeli nadesłane dokumenty sugerują chęć do pracy i nauki, zaangażowanie i wysoką motywację, to warto taką osobę zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną i dać jej szansę na zaprezentowanie się w trakcie konwersacji z rekruterem.