- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 16 listopada 2019
Zmiana pracy - pułapki, na które warto uważać
Wiele osób pewnego dnia budzi się z uczuciem, że nadszedł czas na zmianę pracy. Do podjęcia takiej decyzji prowadzi m.in. chęć podejmowania nowych wyzwań, rozwoju lub wypalenie zawodowe. Nowa firma, obowiązki i współpracownicy traktowani bywają, jako element odświeżający w karierze. Bez względu na potrzeby zmian, trzeba do nich dobrze się przygotować. Nieprzemyślane działania nie wróżą sukcesu.

Kiedy zmienić pracę?
O tym, że warto zacząć przeglądanie serwisów internetowych typu Pracuj.pl w poszukiwaniu interesującej oferty pracy, informuje np. monotonia i rutyna, które pojawiły się przy wykonywaniu obecnych zadań. Kolejne sygnały do zmian to brak możliwości rozwoju i niesatysfakcjonujące zarobki. Za nowym zatrudnieniem warto rozejrzeć się również w sytuacji, gdy dotychczasowa praca przebiega w negatywnej atmosferze, a wykonywaniu obowiązków towarzyszy wysoki poziom stresu.
Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie
Negatywne czynniki sprzyjają zbyt pochopnie podejmowanym decyzjom. Zdarza się, że gorszy dzień w pracy kończy się wymówieniem złożonym na biurku szefa. Później, gdy emocje opadną, pojawia się poczucie, że nie było to rozsądne, a nie zawsze uda się odkręcić zaistniałą już sytuację.
Podejmując decyzję o zmianie pracy, nie kieruj się emocjami. Złość nigdy nie była, nie jest i nie będzie dobrym doradcą. Chęć odcięcia się od dotychczasowego pracodawcy za wszelką cenę może zaprowadzić Cię do miejsca pracy, które okaże się jeszcze bardziej toksyczne.
Nowej, potencjalnej firmie przyjrzyj się na spokojnie. Sprawdź, jakie warunki jest w stanie zaproponować Ci nowy pracodawca. Dowiedz się, jakie zyskasz możliwości rozwoju zawodowego i w jakiej atmosferze będziesz pracować.
Przemyśl, co chcesz robić
Na niepowodzenie przy zmianie pracy szczególnie narażone są osoby z wypaleniem zawodowym. W tym przypadku głównym czynnikiem jest chęć odcięcia się od dotychczasowych obowiązków w jak największym stopniu. Nie zawsze towarzyszy temu koncepcja związana z nowym zajęciem. Zastanów się więc z jakim zawodem chcesz związać swoją dalszą karierę. A może wystarczy dłuższy czas wolny od jakiejkolwiek pracy, by nabrać dystansu do zadań, w realizowaniu których masz bezcenne doświadczenie i na nowo odkryć dawno zapomnianą satysfakcję? Zanim więc zdecydujesz się na radykalną zmianę, poświęć trochę czasu na realizowanie swoich pasji i spełnianiu własnych potrzeb.