Menu

Praca — magazynier. Na czym polega?

Materiał partnera:

Magazynowanie jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem, niż może się wydawać. Szczególnie w większych magazynach od specjalisty tej dziedziny wymaga się dużych zdolności organizacyjnych, dokładności a często znajomości nowoczesnych technologii. Jak zostać magazynierem i na czym polega na ta praca?

Praca — magazynier. Na czym polega?


Czym zajmuje się magazynier?



Podstawowym zajęciem magazyniera jest prowadzenie gospodarki magazynowej. Jest to zarządzanie przechowywaniem i transportem towarów oraz dbaniem o poziom zapasów i przepływ informacji. Aby sprostać temu zadaniu, magazynier musi posługiwać się odpowiednimi systemami informatycznymi, dzięki którym czynności wykonywane są sprawnie i bez ryzyka popełnienia błędu.

Osoba zarządzająca magazynem zajmuje się zatem przyjmowaniem i wydawaniem towaru, ewidencjonowaniem przepływów magazynowych czy wystawianiem faktur i dokumentów wydania towaru. Musi również składać zamówienia na towary i kontrolować stan zasobów magazynowych. Jej zadaniem jest także dbanie o stan powierzchni magazynowej oraz organizowanie pracy swoich podwładnych.

Jak zostać magazynierem



Szukając pracy w tej dziedzinie, natkniemy się nie tylko na określenie magazynier. Obecnie można też znaleźć ogłoszenia o naborze na stanowiska m.in.: specjalisty ds. łańcucha dostaw, kierownika zakupów i współpracy z dostawcami, planisty ds. dostaw czy logistic specialist. Zazwyczaj pojęcia te znaczą to samo.

Od kandydata na magazyniera wymaga się wykształcenia minimum zawodowego, a coraz częściej średniego. Powinien potrafić obsługiwać pakiet MS Office, a dodatkowym atutem będzie znajomość specjalistycznych programów magazynowych.

Wśród wymagań pracodawców są także prawo jazdy kategorii B i uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych. Jeżeli kandydat stara się o pracę przy obsłudze dużych powierzchni magazynowych może być mu potrzebna także umiejętność obsługi np. dźwigów, suwnic i innego rodzaju podajników.
Idealny kandydat powinien być ponadto sumienny, odpowiedzialny i potrafić pracować w zespole. Jak w przypadku każdego zawodu dobrze mieć już doświadczenie na podobnym stanowisku, aczkolwiek nie zawsze jest to oczywiście wymagane.

Gdzie można znaleźć pracę?



Ze względu na rozwój rynku handlu internetowego i co za tym idzie duże zapotrzebowanie na usługi kurierskie, wiele jest miejsc, gdzie możliwa jest do zdobycia praca. Magazynier będzie pożądany w lokalnych oddziałach firm spedycyjnych, a także ich regionalnych centralach. Również sklepy internetowe nieustannie potrzebują osób do prowadzenia swoich przestrzeni magazynowych. Oprócz tego w grę wchodzą sieci handlowe, hurtownie oraz zakłady produkcyjne czy składy budowlane.

Jeśli chodzi o lokalizacje miejsc pracy, magazyny znajdują się w całej Polsce. Duże zapotrzebowanie na magazynierów istnieje w okolicach większych miast, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, gdzie znajdują się regionalne przestrzenie przechowywania towarów. Mniejsze ośrodki miejskie jak Szczecin czy Zielona Góra również szukają magazynierów dla ośrodków produkcyjnych, lokalnych oddziałów firm spedycyjnych czy sklepów internetowych.

Zarobki magazynierów wahają się 2300 do 3200 zł netto w zależności od doświadczenia i posiadanych kwalifikacji.