Menu

„Zdrowe krzesło”, czyli jakie? O tym, jak dobór mebli przekłada się na nasze zdrowie

Materiał partnera:

Krzesła stanowią jedne z najbardziej wszechstronnych elementów, które znajdują swoje zastosowanie w różnych wnętrzach - począwszy od pomieszczeń domowych, takich jak jadalnia czy pokój dziecka w wieku szkolnym, przez bardziej publiczne przestrzenie, czyli biura, gabinety, poczekalnie bądź restauracje. To właśnie w tych miejscach nie da się obejść bez krzeseł, a ich brak wzbudza poczucie dyskomfortu. Dziś skupimy się na najpopularniejszej grupie mebli, jaką stanowią krzesła biurowe. Dynamiczny rozwój technologii stosowanej przy produkcji mebli sprawił, że rynek wypełnił się szeregiem różnego typu krzeseł, różniących się między sobą designem, wzornictwem, a co za tym idzie także poziomem ergonomii. W krajach rozwiniętych, ludzie spędzają sporą część swojego dnia w pozycji siedzącej, co niekoniecznie sprzyja zdrowiu. Dlatego od mebli stosowanych w biurach wymaga się szczególnych właściwości, wśród których na samym szczycie plasuje się ergonomia i funkcjonalność. Mawia się, że krzesło powinno być dla nas zdrowe - co to właściwie oznacza? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przyjrzyjmy się bliżej współczesnym wymaganiom, jakie stawia się ergonomicznym krzesłom.

Zdrowe krzesło, czyli jakie?


Wymogi stawiane krzesłom biurowym - sprawdź, jakie cechy powinny posiadać dobre meble



Krzesła ergonomiczne mają za zadanie pomóc w zachowaniu zdrowego kręgosłupa. Prawidłowe dbanie o tę część układu kostnego jest kluczowe, by cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz czerpać radość z wysokiego poziomu komfortu codziennego funkcjonowania. Ludzki kręgosłup pełni kluczową rolę w podtrzymywaniu ciała, utrzymywaniu prawidłowej postawy, a także zapewnianiu ruchomości. Niestety, wzrost odsetka osób wykonujących pracę siedzącą (najczęściej biurową) oraz niewiedza dotycząca istotności ergonomii dla zdrowia człowieka przekłada się na to, że wiele osób doświadcza dziś bólu pleców oraz szeregu innych problemów związanych z kręgosłupem - wszystko z powodu nieodpowiedniej pozycji siedzącej, utrzymywanej przez kilka godzin dziennie, każdego dnia. Efekt? Wysoki współczynnik pacjentów szpitali i placówek medycznych, u których w ciągu ostatnich kilku lat wykryto zwyrodnienia kręgosłupa oraz dyskopatię różnych jego odcinków, a także identyfikacja zaburzeń ruchowych w postaci rwy kulszowej na szeroką skalę. Aby zminimalizować ryzyko, konieczny jest zakup krzesła działającego zgodnie z wymaganiami ludzkiego ciała. O czym konkretnie mowa?

Każde ergonomiczne krzesło biurowe powinno posiadać podłokietniki - zdarza się bowiem, że na biurku nie ma wystarczającej ilości miejsca, by móc swobodnie oprzeć swoje łokcie ma blacie; jednocześnie długotrwałe utrzymywanie rąk w powietrzu jest nie tylko niewygodne, lecz również niemożliwe. Krzesło biurowe z podłokietnikami to więc wymóg, nie zaś fanaberia. Oprócz tego, równie ważnym dodatkiem jest panel lędźwiowy, czyli podparcie dolnej części pleców o ergonomicznym profilu. W przypadku gdy krzesło nie posiada uwydatnionej części lędźwiowej oparcia i jest całkowicie płaskie, nie można mówić tu o ergonomii. Ponadto, podczas wyboru mebla należy zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • szerokość, głębokość, regulacja wysokości oraz pochylenie oparcia oraz siedziska;
  • materiał, z jakiego wykonana została tapicerka krzesła;
  • jakościowe wypełnienie w krześle;
  • możliwość łatwego obracania.


Wszystkie te czynniki są konieczne, by mówić o ergonomii krzesła biurowego. Szereg propozycji, które spełniają powyższe kwestie znaleźć można u sprzedawców takich jak CEZAS-GLOB, którzy na co dzień specjalizują się w wyposażaniu szkół, przedszkoli, uczelni, placówek oświatowych oraz biur. Warto dokonać zakupu u specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Większość z nich jest w stanie doradzić w doborze najlepszego mebla, co zaś przekłada się na przyszły komfort korzystania z krzeseł przez pracowników.

Czym grozi korzystanie z nieprawidłowego krzesła?



Ergonomiczna konstrukcja zapewnia komfort, zmniejsza nacisk, a także sprzyja zachowaniu zdrowego kręgosłupa. Wybór krzesła wyłącznie ze względu na jego design, przy jednoczesnym pominięciu kwestii wsparcia kręgosłupa jest w stanie przyczynić się do doświadczenia szeregu negatywnych konsekwencji, a przede wszystkim bólu. Pracownicy siedzący źle, w nieodpowiednio zaprojektowanych krzesłach, często skarżą się na doświadczanie wewnętrznego napięcia w ciele, a także wykazują spadek wydajności w miejscu pracy. W czasach, gdy większość pracowników biurowych ma szansę na pracę zdalną, poruszanie kwestii ergonomii jest konieczne - im większa świadomość wśród właścicieli firm oraz osób wykonujących pracę biurową, tym mniejsze prawdopodobieństwo dalszego rozwoju chorób kręgosłupa.