- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 26 marca 2024
Dzień pracy w żłobku — jak zorganizowana jest opieka nad najmłodszymi
Materiał partnera:
Czy dzień w placówce zajmującej się opieką nad dziećmi to sielanka? By tak było, niezbędna jest odpowiednia organizacja zajęć i obowiązków. A to bywa nie lada wyzwaniem. Jakie stałe punktu muszą znaleźć się w codziennym planie i na jakie obowiązki musisz się przygotować, chcąc zatrudnić się w żłobku? Przeczytaj ten artykuł, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Poranna rutyna
W zależności od miejsca, w jakim się zatrudnisz, przyjmowanie maluchów do żłobka może odbywać się w określonych godzinach. To czas nie tylko na to, aby dzieci pożegnały się z rodzicami, ale również okazja do tego, by przekazać im cenne informacje. Dopiero później przychodzi czas na śniadanie. Przed przystąpieniem do posiłku maluszki powinny umyć ręce i przygotować się do posiłku. Samo jedzenie może często wymagać pomocy ze strony opiekuna, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Po zakończeniu śniadania należy uprzątnąć blaty, pozamiatać okruszki, a także pomóc dzieciom w czynnościach higienicznych. U starszaków będzie to mycie zębów czy wysadzanie, natomiast młodsze dzieci będą wymagały regularnych zmian pieluszki.
Więcej informacji o pracy opiekunek i niań znajdziesz na stronie https://niania.pro/zlobek/blog/kto-zajmuje-sie-twoim-dzieckiem/.
Aktywne południe
W tym czasie, jeżeli pogoda na to pozwala, często organizuje się krótkie spacery lub zabawy ruchowe na sali. Dzięki temu podopieczni nie tylko będą lepiej się rozwijać, ale także z większą chęcią zjedzą posiłek. Oprócz tego mogą pojawić się zabawy wspierające naukę mówienia, zajęcia z zakresu muzykoterapii czy rytmiki. Należy pamiętać, że w przypadku dzieci do 3 roku życia niezwykle ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb oraz możliwości dzieci przy organizacji wszelkich aktywności. Po zakończonych zajęciach przychodzi czas na obiad oraz czynności higieniczne.
Popołudniowa drzemka
Po rozwijających aktywnościach oraz posiłku dzieci przygotowuje się do leżakowania, by pozwolić im na regenerację. Zadaniem opiekuna jest rozłożenie leżanek, ułożenie dzieci i pozwolenie im na wyciszenie. Świetnym do tego sposobem jest czytanie bajek czy relaksująca muzyka oraz kołysanki. Po spaniu trzeba zarezerwować sobie chwilę czasu na wybudzenie dzieci z drzemki, co może zająć chwilę. Po spaniu wiele dzieci będzie wymagało także przebrania. Oprócz tego należy uprzątnąć leżanki i kocyki z sali.
Koniec dnia
Wyspany i wypoczęte maluchy przygotowuje się do podwieczorku. Pozostaje jeszcze trochę czasu na zajęcia. Mogą to być zabawy w grupie lub indywidualne, pozwalające dzieciom rozwijać ich samodzielność. To również czas oczekiwania na przyjście rodziców, dlatego nie powinny być one na tyle angażujące, żeby maluchowi później trudno było poderwać się od wykonywanej czynności. Koniec dnia to też świetny moment na rozmowę z rodzicami, przekazanie im uwag dotyczących przebiegu dnia malucha, jego postępów lub ewentualnych problemów.
A jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej przygotować się do roli opiekunki, sprawdź kurs na stronie https://niania.pro/.