Menu

Top stanowiska w branży IT - dowiedz się, gdzie warto rekrutować

Materiał partnera:

Jesteś debiutantem na rynku pracy z wykształceniem w obszarze IT? A może już zdobyłeś pierwsze doświadczenia zawodowe w tej branży i rozważasz zmianę ścieżki kariery lub specjalizację w konkretnej dziedzinie? Bez względu na etap swojej kariery, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, które mogą wesprzeć Cię w poszukiwaniu wymarzonej pracy. Pozostań z nami i odkryj, na jakich stanowiskach w obszarze IT warto się skupić. Zapraszamy!

Top stanowiska w branży IT - dowiedz się, gdzie warto rekrutować


DevOps Engineer



DevOps Engineer to specjalista, w którego zakres działań wchodzą takie aktywności jak automatyzacja oraz ciągła integracja procesów dev i ops, tworzenie infrastruktury i przygotowywanie środowisk pracy dla testerów, nadzorowanie wydajności stosowanych rozwiązań i ciągły monitoring, a także praca z repozytorium kodu. Ponieważ specjalista z tej dziedziny również angażuje się w poprawę komunikacji między zespołami oraz integrowanie różnych funkcji wytwarzanego produktu w ramach jednego procesu, oczekuje się od niego wysokich umiejętności komunikacyjnych oraz zdolności do pracy w zespole. Stanowisko to jest coraz bardziej popularne i często rozwój w kierunku DevOpsa podejmują doświadczeni developerzy, którzy szukają rozwoju i nowych wyzwań.

Ciężko jest zostać DevOpsem „od zera”, choć oczywiście przy odpowiedniej determinacji jest to możliwe. Dużym wsparciem dla osób rekrutujących na to stanowisko może być spersonalizowane szkolenie DevOps, które pomoże przyswoić wiedzę na dopasowanym do kursanta poziomie zaawansowania. DevOps to jeden z najlepiej opłacanych stanowisk w IT, a mimo tego na rynku ciągle brakuje specjalistów (szczególnie seniorów), którzy łączyliby wszystkie wymagane w tej roli umiejętności. Zdecydowanie warto zainteresować się tym kierunkiem rozwoju kariery!

Site Reliability Engineer



Inżynier SRE stara się zapewnić ciągłą funkcjonalność systemu biznesowego poprzez systematyczne podejście do dostarczania produktów i usług. Sukces SRE jest oceniany za pomocą wskaźników poziomu usług (SLI), które monitorują wystąpienie błędów w stosunku do oczekiwanych rezultatów.

Podczas codziennej pracy SRE dąży do usprawnienia automatyzacji, aby czynności były bardziej przewidywalne i powtarzalne, a także do zwiększenia skalowalności, aby powiększenie liczby użytkowników czy zwiększająca się objętość przetwarzanych danych nie zakłócała działania usługi.

Członkowie zespołu SRE pełnią rolę hybrydowych specjalistów, którzy mogą skoncentrować się na konkretnych obszarach w zależności od potrzeb. Są oni w stanie rozpoznać oraz naprawić problemy. Działania SRE sprzyjają lepszej współpracy między zespołami rozwoju i operacyjnymi, umożliwiając im swobodne poruszanie się między tymi dwoma obszarami w celu osiągnięcia wspólnych celów.

Do tej roli rekrutowane są osoby zajmujące się programowaniem, jak i specjaliści DevOps, którzy mają umiejętność zagłębienia się w kod. Zakres obowiązków jest bardzo rozległy: od monitorowania i powiadamiania po kompleksowe usuwanie błędów, do którego potrzebne są umiejętności stricte programistyczne.

Cloud Architect



Cloud Architect to specjalista, który projektuje, implementuje i zarządza infrastrukturą chmurową dla organizacji. Jego obowiązki obejmują projektowanie architektury chmurowej z uwzględnieniem potrzeb biznesowych, wdrażanie i konfigurację różnych usług chmurowych, optymalizację i skalowanie zasobów, zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz infrastruktury, udzielanie wsparcia technicznego, zarządzanie kosztami, współpracę z innymi zespołami, śledzenie nowych technologii, dokumentację i raportowanie.

W niektórych organizacjach wymagane jest, aby Cloud Architect uczestniczył w procesie sprzedażowym, dlatego umiejętności interpersonalne, takie jak skuteczność w negocjacjach, komunikacja, biegła znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy w zespole są bardzo cenione. Rozwiązania chmurowe wciąż zyskują na popularności i na rynku panuje duży boom na pracowników specjalizujących się w pracy w chmurze. Warto zainteresować się tą opcją rozwoju.

Cyber Security Expert



Cyber Security Expert to specjalista odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych i danych w organizacji. Jego obowiązki obejmują audyt bezpieczeństwa, wdrażanie zabezpieczeń, monitorowanie zagrożeń, reagowanie na incydenty, szkolenia pracowników, zapewnienie zgodności z przepisami, testowanie penetracyjne, badania i rozwój, zarządzanie ryzykiem oraz współpracę z zespołami IT i zarządzaniem. Security Expert dba o ochronę organizacji przed różnorodnymi zagrożeniami cybernetycznymi, których to częstotliwość z roku na rok rośnie. Jest to bardzo rozwojowe stanowisko, dobrze opłacane nawet na poziomie entry level.