- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 28 listopada 2023
Outplacement - na czym polega? Czy można go uniknąć?
Materiał partnera:
Zmiana w życiu zawodowym, zwłaszcza utrata pracy, może być trudna i stresująca. W takich momentach każde wsparcie jest bezcenne. Właśnie w tym kontekście pojawia się pojęcie "outplacement". Co to dokładnie jest i jakie korzyści przynosi zarówno pracownikom, którzy tracą pracę, jak i firmom?

Czym jest outplacement?
Outplacement (zwany również łagodnym zwolnieniem monitorowanym) to zbiór działań, których celem jest pomaganie pracownikom tracącym pracę. Powodem rozwiązania umowy mogą być kluczowe zmiany w przedsiębiorstwie, takie jak restrukturyzacja czy likwidacja. To proces wsparcia w znalezieniu nowego zatrudnienia i dostosowaniu się do zmian na rynku pracy.
Ma więc za zadanie pomóc pracownikom rozpocząć nowy etap kariery zawodowej (np. poprzez znalezienie pracy lub założenie działalności gospodarczej). Usługi outplacementu dostarczane są zazwyczaj przez specjalistyczne firmy lub konsultantów. Jednocześnie warto pamiętać, iż gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy z większą liczbą pracowników (co najmniej 50 osób w ciągu 3 miesięcy), przedsiębiorstwa są zobligowane do przeprowadzenia łagodnych zwolnień monitorowanych.
Jakie korzyści przynosi outplacement?
Dzięki praktykom outplacementowym pracownicy otrzymują m.in. tak ważne wsparcie emocjonalne. Utrata źródła utrzymania może być ogromnym stresem, w którym bardzo przydatne może być np. doradztwo psychologiczne. Kluczowa jednak jest pomoc pracownikom w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia. To obejmuje zróżnicowane działania, w zależności od potrzeb konkretnego pracownika. Może to dotyczyć m.in. takie podstawy jak tworzenie skutecznego CV, jak również przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych, budowania sieci kontaktów czy wskazania firm z branży, które mogą być zainteresowane zatrudnieniem danej osoby.
Firmy natomiast dzięki skutecznym procesom outplacementowym są w stanie zawalczyć o swój wizerunek pracodawcy z ludzką twarzą. Zmiany w gospodarce czy niespodziewane sytuacje mogą dramatycznie wpłynąć na biznes. Nie powinny jednak zmieniać tego, iż najwyższą wartością są ludzie, których należy szanować - w tym również w sytuacji, kiedy trafiają na listę do zwolnienia. Ponadto jeśli pracownicy widzą, że firma oferuje wsparcie swoim byłym kolegom, może to wpłynąć pozytywnie na morale wśród pozostałych pracowników i utrzymanie ich zaangażowania.
Jak wygląda proces outplacementu?
Cały proces outplacementu może różnić się w zależności od firmy i potrzeb pracownika. Ogólnie rzecz biorąc, obejmuje on kilka kluczowych kroków. Po pierwsze konsultant outplacementu lub pracownik HR wspólnie z wybraną osobą ocenia jej umiejętności, doświadczenie i cele zawodowe. Na tej podstawie tworzona jest strategia, w skład której może wchodzić m.in. tworzenie planu kariery, przygotowanie materiałów aplikacyjnych, wsparcie psychologiczne oraz w poszukiwaniu pracy czy plan rozwoju kompetencji.
Czy outplacementu da się uniknąć?
We współczesnym świecie nierzadko trudno przewidzieć, jakie będą skutki decyzji biznesowych, które podejmujemy dziś. Na ryzyko zwolnień czy likwidacji działów istnieje jednak sposób, który firmy mogą wkomponować w swoją strategię. To outsourcing, który oferujemy w Kono Jobs. Outsourcing pracowniczy pozwala firmom przekazać część obowiązków zewnętrznemu podmiotowi, co obniża koszty bieżącej działalności bez strat na efektywności biznesu.