- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 1 grudnia 2023
Jak działa kolumna rektyfikacyjna?
Materiał partnera:
Kolumna rektyfikacyjna przeznaczona jest do destylowania mocnych alkoholi. To legalny sprzęt, który kupić można bez zezwolenia, pamiętając jednak o pewnych ograniczeniach w zakresie produkcji czystego spirytusu. Obsługa takiej kolumny wymaga pewnego doświadczenia, ale na szczęście szybko można się tego nauczyć.

Jaką kolumnę kupić?
Byle jaki sprzęt można dostać za bezcen, tyle że efekt końcowy jego pracy będzie równie wątpliwej jakości. Dobre kolumny są droższe, ale dzięki temu wytwarzają destylaty o wysokiej mocy, a spirytus pozbawiony jest jakiegokolwiek smaku czy zapachu. Kolumnę rektyfikacyjną zamówić można np. na dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, wybierając model odpowiedni do własnych potrzeb, z możliwością konfiguracji - klient może dodatkowo wyposażyć destylator w ocieplenie kotła, papugę, regulator mocy grzałki, wydłużenie kolumny i latarki, czy odpinaną głowicę.
Za najlepsze uchodzą kolumny wykonane z miedzi, ponieważ jest to pierwiastek gwarantujący szlachetny smak destylatu i brak szkodliwych związków chemicznych. Osoby, które mają ograniczoną przestrzeń na sprzęt do produkcji alkoholu, powinny wybrać kolumnę Aabratek, niższą o kilkadziesiąt centymetrów od tej klasycznej - działa ona tak samo, ale ma pochyloną głowicę. Więcej o sprzęcie do destylacji alkoholu: https://dobrydestylator.pl/.
Jak wygląda obsługa kolumny rektyfikacyjnej?
Domowa aparatura do destylacji nie jest bardzo skomplikowana w obsłudze. Destylacja odbywa się w kilku etapach: rozgrzewanie nastawu, stabilizacja kolumny, odbiór przedgonów i następnie odbiór spirytusu. Opcjonalnie można jeszcze na koniec destylacji przeprowadzić odbiór pogonów.
Pominięcie któregoś z tych etapów będzie skutkować gorszą jakość destylatu i niższą mocą spirytusu. Jeśli zaś chodzi o ustawianie poszczególnych parametrów, jak np. docelowa moc grzania, to na początku warto dokładnie trzymać się instrukcji, a z czasem, przy większym doświadczeniu, można nieco modyfikować przebieg procesu aby uzyskać alkohol o preferowanym smaku.
Czy kolumna jest tylko do produkcji spirytusu?
Głównym przeznaczeniem kolumny rektyfikacyjnej jest destylacja czystego, bezwonnego spirytusu 96%. Większość kolumn jest jednak przystosowana także do robienia destylatów smakowych, które pod względem jakości nie ustępują tym robionym na destylatorach pot-still, które są dedykowane do takich smakowych (owocowych i zbożowych) destylatów.
Pod względem walorów smakowych domowe alkohole wcale nie są gorsze od trunków sklepowych i jest też pewność, że do produkcji nie użyto surowca niewiadomego pochodzenia.