Menu

Mentoring w polskich firmach coraz bardziej popularny

Artykuł sponsorowany:

Mentoring, czyli proces, w którym doświadczony pracownik dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z mniej doświadczonym kolegą, jest od lat popularnym narzędziem rozwoju w amerykańskich firmach. Według niektórych źródeł, ponad 90% dużych przedsiębiorstw w USA ma wdrożone programy mentoringowe. W Polsce ten trend dopiero zaczyna się rozwijać, lecz z roku na rok zyskuje na popularności.

Mentoring w polskich firmach coraz bardziej popularny
fot. pixabay.com


Popularność mentoringu w Polsce



Według badania przeprowadzonego przez markę Mentiway, specjalizującą się w mentoringu, 23% polskich firm korzysta z tej formy rozwoju. Choć jest to nadal najmniej popularna forma rozwoju, to jednak w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił znaczny wzrost - jeszcze dekadę temu tylko 6% firm deklarowało, że korzysta z mentoringu. Źródło: https://mentiway.com/mentoring-w-polskich-firmach-popularnosc-trendy-i-szacunki-na-przyszlosc/

Za tę zmianę odpowiadają w dużej mierze uczelnie wyższe, które coraz częściej wprowadzają programy mentoringowe dla swoich studentów. Obecnie aż jedna trzecia państwowych uczelni wyższych w Polsce oferuje takie programy. Na fali tego trendu powstają też coraz liczniejsze programy mentoringowe otwarte, skierowane głównie do kobiet, które coraz częściej wybierają tę formę rozwoju.

Mentoring to niezwykle skuteczna forma rozwoju kadr



Badanie Mentiway pokazuje, że aż 44% specjalistów HR planuje wdrożenie mentoringu w swojej firmie. To dowód na to, że mentoring jest coraz bardziej doceniany jako skuteczne narzędzie rozwoju.

Ponadto, mimo swojej jeszcze małej popularności, mentoring jest oceniany bardzo pozytywnie. Według wcześniej wspomnianego badania, aż 88% reprezentantów HR uznaje mentoring za skuteczną lub bardzo skuteczną formę rozwoju. Co więcej, 100% uczestników programów mentoringowych w Mentiway poleca tę formę rozwoju swoim kolegom i koleżankom z pracy.

Duża skuteczność mentoringu, rosnąca popularność na uczelniach i chęć zespołów HR do wdrażania mentoringu przyczyniają się do dalszego wzrostu popularności tej formy rozwoju. Wpływa na to również coraz większa świadomość korzyści płynących z mentoringu, takich jak poprawa umiejętności, rozwój kariery, a także budowanie relacji i sieci kontaktów.

Podsumowując, choć mentoring w polskich firmach jest jeszcze stosunkowo młodym zjawiskiem, to jednak dynamicznie zyskuje na popularności. Coraz więcej firm, uczelni i specjalistów HR dostrzega w nim skuteczne narzędzie rozwoju, które przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, ale i dla całej organizacji. W związku z tym, można przewidzieć, że w najbliższych latach mentoring stanie się jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju polskich firm.