- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 4 lipca 2023
Zrozumienie norweskich zasad dotyczących podatku dochodowego
Materiał partnera:
Norwegia jest krajem, który należy do najczęstszych destynacji Polaków poszukujących pracy za granicą. Aby zgodnie z prawem prowadzić na jej terenie działalność zarobkową, trzeba pamiętać o rozliczaniu podatku dochodowego. Od 1 stycznia 2019 roku w Norwegii funkcjonuje nowa forma rozliczania zagranicznych pracowników, czyli kildeskatt.

Podatek dochodowy kilkdeskatt
Zgodnie z zasadami systemu podatkowego Norwegii, pracownicy zagraniczni niebędący rezydentami oraz wykonujący pracę w krótszych okresach są obejmowani stałym podatkiem dochodowym w wysokości 25%. Rozwiązanie to niweluje konieczność wyliczania jego stawki przez pracodawcę na podstawie karty podatkowej osoby zatrudnionej, co dotyczy również składek ubezpieczeniowych. Podatek pozostaje stały i zawsze w takiej samej wartości odprowadzany jest do urzędu. Podatnik nie musi z kolei dokonywać rocznego rozliczenia ze skarbówką, ale jednocześnie trafi możliwość korzystania z różnych ulg podatkowych. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne okazuje się przejście na opodatkowanie w tradycyjnej formie. Istnieje jednak możliwość aktualizacji karty podatkowej oraz zmiany preferowanej formy opodatkowania.
Procentowe stawki podatku dochodowego w Norwegii
W 2019 roku norweski rząd wprowadził też zmiany do zwykłego podatku dochodowego od osób fizycznych. Stawka procentowa została zmniejszona z 23% do 22%, co przełożyło się na niższe kwoty odprowadzane do urzędu skarbowego. Wartości te nie określają jednak definitywnie wysokości podatku dochodowego, ponieważ jest on zależny od dochodów. Przy wynagrodzeniu do 174 500 NOK rocznie stawka wynosi 22%, ale wyższe zarobki wymagają dodatkowej dopłaty kolejno 1,9% dla 174 500 - 245 650 NOK, 4,2% dla 245 650 - 617 500 NOK, 13,2% dla 617 500 - 964 800 NOK oraz 16,2% powyżej 964 800 NOK rocznie. Urząd skarbowy w Norwegii ustala na każdy rok nowe progi procentowe. W 2019 podniesiono też kwotę wolną od podatku, dzięki czemu dochody do 56 500 NOK nie podlegają opodatkowaniu.

Karta podatkowa w Norwegii
Forma rozliczenia podatku dochodowego jest ściśle powiązana z obowiązkiem posiadania podatkowej karty Skattekord. Aby ją otrzymać, należy zgłosić się do urzędu podatkowego i złożyć stosowny wniosek. W oparciu o dane z karty obliczane są należności podatkowe danego pracownika. Skattekort wymaga aktualizacji przy każdej zmianie dochodu. Brak karty podatkowej wiąże się z urzędowym pobraniem 50% całego wynagrodzenia na rzecz podatku dochodowego. Na jej podstawie pracodawcy wyliczają składki również na ubezpieczenie społeczne, potrącając stosowne kwoty z zarobków miesięcznych pracownika oraz przekazując je do urzędu. Aby uzyskać wsparcie przy rozliczeniach, warto poprosić o pomoc polskie biuro rachunkowe w Norwegii. Jednym z nich jest zespół doświadczonych konsultantów Polish Connection, do którego specjalizacji należy realizacja kontraktów i obsługa firm w Norwegii.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Polska i Norwegia są zobowiązane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy której oba te państwa stosują tzw. metodę wyłączenia z progresją. W praktyce oznacza to, że dochód w jednym kraju nie podlega opodatkowaniu w drugim. Jeżeli pracownik nie osiąga dochodów w Polsce, nie musi w ogóle rozliczać się za pomocą formularza PIT-35 na koniec roku podatkowego. Jeżeli podatnik jest zobowiązany do złożenia zeznania przed polskim urzędem skarbowym, powinien wykazać dochód z Norwegii w PIT-36 z załącznikiem ZG. Nie podlega on opodatkowaniu w Polsce, ale jest brany pod uwagę przy obliczaniu procentowej stawki podatku dochodowego nakładanego na polskie zarobki.