- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 13 października 2023
Nie tylko samochód. Co jeszcze możesz sfinansować leasingiem do swojej firmy?
Materiał partnera:
Leasing najczęściej kojarzy się z finansowaniem samochodów osobowych. Przedmiotem umowy może być jednak wiele innych rzeczy. Sprawdź, co jeszcze możesz wziąć w leasing na potrzeby swojej działalności gospodarczej.

Najpopularniejsze przedmioty leasingu
Z danych Związku Polskiego Leasingu za 2022 rok wynika, że przedsiębiorcy najczęściej biorą w leasing auta osobowe. Na drugiej pozycji znajdują się samochody ciężarowe, a na trzeciej maszyny i inne urządzenia.
Struktura finansowania przedmiotów w leasingu w 2022 roku wyglądała następująco:
- 46,3% - samochody osobowe,
- 26,1% - samochody ciężarowe,
- 22,7% - maszyny i inne urządzenia,
- 4,1% - inne,
- 0,8% - nieruchomości.
Co jeszcze możesz wziąć w leasing?
Przedmiotem umowy może być także wiele innych środków trwałych, w tym nietypowych. Firmy leasingowe oferują m.in. leasing laptopa, komputera stacjonarnego, smartfona, rzutnika, drukarki, skanera, kopiarki czy innego sprzętu IT oraz oprogramowania. Finansują również pozostałe elementy wyposażenia biura, w tym biurko, fotel, kanapę, sofę czy ekspres do kawy.
W leasing możesz też wziąć inne pojazdy niż samochód - np. rower, hulajnogę elektryczną, motocykl, a nawet jacht czy mały samolot. Firmy leasingowe finansują także urządzenia medyczne, sprzęt gastronomiczny, linie produkcyjne, sprzęt budowlany, maszyny rolnicze czy urządzenia czyszczące.
W ostatnim czasie na popularności zyskuje leasing zielonej energii, co wynika z potrzeby ochrony klimatu oraz transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii. Przedsiębiorca może zdecydować się m.in. na leasing paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy magazynu energii.
Dlaczego warto skorzystać z leasingu?
Leasing należy do najkorzystniejszych źródeł finansowania firmowych inwestycji. Pozwala wyposażyć swoją firmę w nowe lub używane przedmioty, które są własnością firmy leasingowej. Leasingobiorca może z nich korzystać pod warunkiem, że terminowo opłaca raty, które składają się z części odsetkowej i kapitałowej. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego ma prawo wykupić przedmiot na własność lub wymienić go na nowy model - w ramach kolejnej umowy leasingowej.
Jedną z największych zalet leasingu jest jego łatwa dostępność. Przedmiot umowy możesz otrzymać nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Nie musisz tracić czasu na skomplikowane i czasochłonne formalności, a także wnosić wysokiego wkładu własnego. Warunki finansowania dopasujesz do potrzeb swojej firmy, m.in. pod względem długości leasingu, harmonogramu spłaty, wysokości raty, kwoty wykupu czy wysokości wpłaty własnej.
Leasing pozwala wyposażyć firmę w potrzebne przedmioty nawet tym przedsiębiorcom, którzy nie dysponują odpowiednią kwotą gotówki. Będziesz opłacać nieduże raty ze swoich bieżących przychodów, dzięki czemu nie zamrozisz kapitału. Leasing nie powinien też w znaczący sposób obniżyć Twojej zdolności kredytowej.